Zatop się czytelniku w lekturze i przenieś się w tym kronikarskim wehikule do niezwykłych lat 20-tych i 30-tych XX wieku !

sobota, 18 lutego 2012

Podlasiak 26 sierpnia 1923 r.

"Budowa domów oficerskich" 
Kompletna  brak odpowiednich mieszkań dla oficerów i ich rodzin przebywających, w naszem mieście i zupełny zastój w przemyśle budowlanym zmusił władze wojskowe do pomyślenia zabezpieczenia dachu nad głową oficerów. Przystąpiono tedy do budowy własnych domków oficerskich drewnianych. Sprowadziwszy tedy gotowy już zupełnie do składania materiał budowlany, przystąpiono do założenia i w danej chwili w koszarach Wielkopolskiego przy szosie warszawskiej stoją już dwa takie domki na wykończeniu, a ponadto wiele jeszcze materjału na domy leży na stacji towarowej, czekając na zawiezienie go na miejsce budowy.

"Park zamkowy"
Miasto nasze posiada jedyne zabytki na terenie zamkowym, będącym zarazem jedynem miejscem spacerowym.
Po objęciu zamku przez Wydział Powiatowy, zdawałoby się, że kapliczka i obok stojący budynek będą naprawione i odnowione, a przedewszystkiem zabezpieczone przed wandalizmem spacerowiczów, tymczasem tak nie jest. 

"Przejechany przez pociąg" 
Dnia 19 bm. w niedzielę, po południu na 181 kilometrze od Warszawy, na torze kolejowym tuż za przejazdem na Woli został znaleziony trup mężczyzny, przecięty kołami pociągu na dwoje w poprzek tułowia. Ustalono, że był to Joseł Kniżnik z Białej, lat 27, stolarz zajęty u Bidermana.
Przyczyny przejechania na razie nie ustalono, dochodzenie w tym względzie pozostaje w toku.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*Tekst z kronik z zachowaniem oryginalnej pisowni.