Zatop się czytelniku w lekturze i przenieś się w tym kronikarskim wehikule do niezwykłych lat 20-tych i 30-tych XX wieku !

niedziela, 19 lutego 2012

Podlasiak 18 maja 1924 r.

"Dorożki miejskie"
Dzięki komendantowi post. pol. w mieście, p. Michałowskiemu, przybrały przyzwoity wygląd. Każdy bowiem dorożkarz pod utratą prawa jazdy, zobowiązany został  do przyprowadzenia do możliwego wyglądu tak dorożki, jak i uprzęży.
Pomalowane i polakierowane, z nowemi siedzeniami, dorożki wyglądają obecnie dobrze i zdatne są do użytku publicznego. Przedtem bowiem obrzydzenie i wstręt uczuwało się przy użyciu dorożki. Ze względu na to, że każdy nowo przybywający do miasta, według dorożek zwykle formułuje swój pogląd na miasto i jego mieszkańców, oraz władze policyjne i miejskie, wskazaną byłoby jeszcze rzeczą, aby i na konie dorożkarskie, przeważnie b. wychudłe i zbiedzone, odpowiednie czynniki zwróciły uwagę i wycofały te konie, które właściwie już dawno zasłużyły na odpoczynek - i przeszły z obroku dorożkarskiego - na lepszy.

"Szosa łomaska"
zwłaszcza na odcinku os ul. Krzywej do - Kolejowej aż się prosi naprawy i lepszego traktowania. Pełna wyboi, dołów i sterczących niemiłosiernie kamieni - jest prawdziwą męką dla jadących wozem, bryczką lub dorożką i ciągłem utrapieniem dla posiadaczy tychże, i co zatem idzie, przyczyna do nieustannych przekleństw i utyskiwań na polską gospodarkę. Polecamy zatem tę drogę opiece odpowiednich ludzi i władz.

"Właśnie w związku"
z naprawą szosy łomaskiej miasto i Sejmik Bialski powinno pomyśleć o budowie drugiego dojazdu do stacji kolejowej i Zofij Lasu, który, naszem zdaniem, mógłby pójść wzdłuż toru kolejki dojazdowej lub w przedłużeniu ulicy Błonie (...). 

"Samobójstwo" 
 Dnia 8 maja około godz. 11 wieczorem na ul. Kraszewskiego usiłował pozbawić się życia wystrzałem z rewolweru, skierowanym w serce, przodownik pol. państw. z Białej Włodzimierz Daniluk. Kula przeszła tuż obok serca na wylot. Daniluka przewieziona do tut. szpitala, gdzie powli przychodzi do zdrowia.
przyczyną samobójstwa, zdaje się, były stosunki rodzinne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*Tekst z kronik z zachowaniem oryginalnej pisowni.